Nepozerajte len na úrok. 6 rád, ako vybrať najvýhodnejšiu hypotéku

Nepozerajte len na úrok. 6 rád, ako vybrať najvýhodnejšiu hypotéku

Sen o vlastnom byte či dome si väčšina rodín, párov a jednotlivcov plní vďaka hypotekárnemu úveru. Ponuka bánk je široká, úroky nízke a podmienky na získanie výhodnej hypotéky, nie až také nesplniteľné. Ako si však na trhu s množstvom ponúk vybrať tú, ktorá vašim podmienkam a potrebám bude vyhovovať najviac? Poradíme vám.

1. Neberte prvú možnosť

Na možnosť úzkeho výberu úveru na bývanie sa rozhodne nemôžeme sťažovať. Na Slovensku máme niekoľko bánk poskytujúcich kvalitné služby, vrátane viacerých druhov hypotekárnych úverov. Ak aj dostanete od kamarátov dobrú referenciu na výhodnú hypotéku z banky, z ktorej brali úver oni, neznamená to, že to bude najlepšia voľba aj pre vás. Ideálne je si minimálne na internete pozrieť viacero ponúk, prípadne obehnúť pobočky rôznych bánk, nechať si vypracovať ponuky a rozhodnúť sa.

2. Neviažte sa na banku, v ktorej máte účet

Mnohí sa bez rozmýšľania rozhodnú pre hypotéku v banke, v ktorej majú založený bežný účet, lebo predpokladajú, že im ako dlhodobým klientom, banka poskytne najlepšie podmienky. Niektoré banky svojim klientom vychádzajú v ústrety, vybavovanie všetkých náležitostí môže byť jednoduchšie a aj úrok nižší. Nemusí to tak byť vždy a v mnohých prípadoch vám “cudzia” banka poskytne oveľa lepšie podmienky. Opäť sa vám oplatí poriadne si prezrieť ponuku.

3. Nízky úrok neznamená najvýhodnejšia hypotéka

Momentálne banky medzi sebou súperia v tom, kto ponúkne nižší úrok. Nízke čísla úrokových sadzieb v reklamách vyzerajú veľmi lákavo. Treba si však preveriť za akých podmienok nízky úrok platí. Ak sa jeho výška blíži jednému percentu, je pravdepodobné, že ho získate napríklad vtedy, ak využijete aj ďalší produkt banky, napríklad si v nej založíte bežný účet alebo využijete poistenie hypotéky, ktoré vám mesačnú splátku navýši aj o pár desiatok eur. Zádrhom môže byť aj krátka doba fixácie, napríklad jeden rok, po ktorej úrok výrazne vzrastie a až vtedy zistíte, že výhodnejšie by bolo zvoliť hypotéku s o čosi vyšším úrokom, ale s fixáciou napríklad na päť rokov. 

4. Rozhodujte sa podľa vašich skutočných príjmov a výdavkov

Žiadať vysokú sumu a veriť, že vám čoskoro zvýšia plat alebo budete viac šetriť sa nevypláca. Mesačná splátka hypotekárneho úveru by nemala presiahnuť 30 % vášho čistého príjmu. Ak teda zarábate 1000 eur v čistom, mesačná splátka hypotéky by nemala byť vyššia ako 300 eur. Výšku mesačnej splátky pri vašich príjmoch a nákladoch si môžete vypočítať prostredníctvom hypotekárnej kalkulačky. Ak výšku hypotéky porovnávate s cenou za podnájom, nezabúdajte, že okrem splátok banke budete musieť platiť aj prevádzkové náklady vlastného bytu, teda energie, poplatok do fondu opráv a pod. Samozrejme, treba myslieť aj na nejakú rezervu. 

5. Myslite na staré úvery či pôžičky

Pred návštevou banky si spíšte aj ďalšie vaše finančné záväzky v podobe splátok, pôžičiek či spotrebných úverov. Banka si všetky tieto údaje preveruje a môže sa stať, že kvôli úverom sa vám celková výška hypotéky zníži alebo ju vôbec nedostanete. Ak nejde o príliš veľké sumy, máte možnosť ich pred žiadaním o hypotéku splatiť alebo sa opýtajte aj na efektívne spôsoby ako si napríklad spotrebný úver s hypotékou spojiť tak, aby to bolo pre vás výhodne.

6. Ďalšie poplatky

Pri výbere najvýhodnejšej hypotéky treba rátať aj s tým, že nie je všetko len o požičanej sume, úrokoch a mesačných splátkach. Dopredu rátajte aj s poplatkom za úver, platenie obhliadky zakladanej nehnuteľnosti znalcom či poplatky za zápis do katastra. Niektoré banky za istých podmienok uhradia niektoré z týchto nákladov za vás. Aj v tomto prípade sa oplatí urobiť prieskum trhu alebo sa priamo na takéto výhody opýtať v pobočke.

Vybavovanie hypotekárneho úveru sa môže zdať byť zložité. Okrem toho ide o dlhodobú záležitosť, preto by ste jej výber, vybavovanie a riešenie nemali brať na ľahkú váhu. Investovaný čas do porovnávania, hľadania informácií a konzultácií s odborníkom sa vám iste vyplatí.
 

Prečítané 2904x 7 minút čítania