Americká hypotéka – vysvetlenie a podmienky bezúčelovej hypotéky

Americká hypotéka – vysvetlenie a podmienky bezúčelovej hypotéky

Americká hypotéka je inak povedané bezúčelová hypotéka zabezpečená nehnuteľnosťou. Je to pojem, ktorý sa u nás často skloňuje. Dôvody z praxe sú rôzne, majú však spoločného menovateľa. Tým je zákon o úveroch na bývanie, ktorý presne špecifikuje, na čo sa môže úver na bývanie, zabezpečený nehnuteľnosťou, použiť. Jednoducho tam musí byť definovaný účel, spojený s nadobudnutím nehnuteľnosti, či už je to výstavba, kúpa, dedičské vyrovnanie, rekonštrukcia, prípadne refinancovanie predtým poskytnutého úveru na tieto účely. 

Čo je americká hypotéka a na čo ju môžem využiť?

Americká hypotéka je niečo iné. Banku až tak nezaujíma, na čo budú peniaze použité. Je to spotrebný úver zabezpečený nehnuteľnosťou. Prakticky sa peniaze môžu použiť na čokoľvek. Nie sú viazané účelom
Často sa americká hypotéka využíva na kúpu auta, kúpu nehnuteľnosti v zahraničí, prípadne na splatenie skôr poskytnutých úverov, ktoré sa nespomínajú v zákone o úveroch na bývanie.

Výhody a podmienky bezúčelovej hypotéky

Najväčšou výhodou americkej hypotéky je práve bezúčelnosť hypotéky. Žiadateľ  však pri americkej hypotéke musí spĺňať podmienky ako pri normálnej hypotéke, ktoré sú:

  • musí mať zdokladovaný príjem za vyžadované obdobie
  • musí spĺňať podmienku DTI
  • nesmie byť v omeškaní s platbami pri existujúcich úveroch a ani pri tých, ktoré je ešte vidieť v histórii úverového registra
  • musí mať k dispozícii nehnuteľnosť, ktorú ponúkne banke ako zábezpeku. Na tú nehnuteľnosť sa takisto vzťahujú podmienky ako pri klasickej hypotéke. Musí to byť nehnuteľnosť na území Slovenskej republiky, na liste vlastníctva nesmie byť taká ťarcha, ktorú by banka neakceptovala. 

Úroková sadzba je síce o niečo vyššia ako pri klasickej hypotéke, no neporovnateľne nižšia ako pri iných typoch spotrebných úverov. Výška úveru sa dá nastaviť oveľa vyššie ako pri spotrebných úveroch.

Iné využitie americkej bezúčelovej hypotéky

Z vyššie uvedeného vyplýva, že Americkú hypotéku môžeme využiť či už v ťažkých životných situáciách, ako je splatenie drahých pôžičiek aj od nebankových subjektov, ale si ňou môžeme splniť svoje sny. Napríklad kúpa nehnuteľnosti v zahraničí, či už je to chata alebo apartmán na pláži alebo v horách. Prípadne ňou môžeme rozbehnúť, alebo podporiť svoje podnikanie.

Pri rozumnom nastavení sa dá použiť aj ako investícia, keď výnos z peňazí, ktoré nám banka poskytne je vyšší ako úroky, ktoré banka žiada a generuje nám to zisk. Príkladom môže byť investičná nehnuteľnosť, prípadne investície na finančnom trhu v podobe rôznych derivátov.

 

Máte záujem o americkú hypotéku a potrebujete pomôcť? Napíšte nám a naši hypotekárni špecialisti Vás budú kontaktovať.

 


Prečítajte si ďalšie články z blogu:

► Viete, čo je DTI? Nové podmienky sprísnia dostupnosť hypotéky ► Daňový bonus na zaplatené úroky v 2019 ► 6 rád, ako vybrať najvýhodnejšiu hypotéku

 

Prečítané 3383x 5 minút čítania