Hypotéka na pozemok a hypotéka na stavbu domu – krok za krokom 

Hypotéka na pozemok a hypotéka na stavbu domu – krok za krokom 

Mnoho ľudí túži po vlastnom bývaní v rodinnom dome, no väčšinu odradí nedostatok financií a zložitý proces hypoték, kúpy pozemku a výstavby domu. Ak ste sa pevne rozhodli podstúpiť túto cestu ku rodinnému bývaniu, môžete si tento proces rozdeliť na tri hlavné kroky a my Vám pomôžeme.

Vyhliadnite si pozemok

Prvý krok ku vlastnému bývaniu je nájdenie pozemku. Predtým, ako pozemok kúpite, musíte zistiť v liste vlastníctva, či jeho charakter vyhovuje vašim budúcim plánom výstavby, teda, či je pozemok určený ako stavebný alebo nie. Katastrálny zákon uvádza hneď niekoľko druhov. Môžete sa stretnúť s označením orná pôda, vinice, záhrady, ovocné sady, trvalé trávne porasty, zastavané plochy a nádvoria (pod ktoré spadajú stavebné pozemky)“ . Táto informácia bude neskôr rozhodujúca pri získavaní hypotéky na pozemok, pretože banky ju poskytujú iba v prípade, že si chcete zaobstarať stavebný pozemok. 
V prípade, že túto informáciu v papieroch neviete nájsť, môžete pokračovať dvoma spôsobmi. 

  • Od predchádzajúceho vlastníka si vyžiadate územnoplánovaciu informáciu, dokument od katastra mesta alebo obce, kde sa pozemok nachádza, ktorý obsahuje rozsah budúcej, plánovanej výstavby v danej lokalite. 
  • Druhý spôsob je osobná návšteva stavebného úradu alebo katastra obce. Tam si vyžiadate informácie ohľadom typu pozemku a prác, ktoré bude možné na pozemku spraviť. 

Kúpa pozemku 

Keď vyhliadnutý pozemok spĺňa kritériá na stavbu, môžete pokračovať v druhom kroku – kúpou pozemku. Pre veľkú skupinu ľudí, je tento krok zložitým, pretože nemajú dostatočné prostriedky na priamu kúpu. Od roku 2019 už banky neposkytujú hypotéku pre mladých, ktorá bola pre mnohých riešením, a preto ako najčastejšie riešenie je už vyššie spomínaná hypotéka na pozemok.  

Tip od odborníka: Ak si neviete vytvoriť približnú predstavu, koľko by vás hypotéka stála, použite Hypotekárnu kalkulačku, ktorá vyrieši to najťažšie za vás. Stačí, ak do nej zadáte potrebné údaje a okamžite získate približné sumy a odporúčania na jednotlivé banky. 

V prípade, že máte nasporenú určitú čiastku vlastných peňazí, pri pozemkovej hypotéke vás bude najviac zaujímať percento z hodnoty pozemku ( nie z kúpnej hodnoty!), ktorú si vami zvolená banka vypočíta a neskôr preplatí. Tu nastáva v mnohých prípadoch problém, pretože každá banka poskytuje odlišnú percentuálnu výšku. Môžete sa stretnúť s hodnotami od 50 - 60 %  až po 70 - 80 %. Niektoré banky ponúkajú výšku hypotéky až do 90 % z hodnoty pozemku.

Navyše, na získanie hypotéky na pozemok vplývajú aj ďalšie faktory ako je lokalita, typ pozemku (pozemok nesmie byť iný ako „stavebný“) a ešte dodatočné podmienky. V praxi to znamená, že banka vám môže zamietnuť hypotéku na pozemok vo vzdialenej vidieckej oblasti, pretože by bola pre banku skôr príťažou ako prínosom v prípade, že by ste nezvládali splácať hypotéku. Alebo vám ju schváli, ale určí si dodatočné podmienky, napríklad čas, za ktorý musíte dom postaviť.
V opačnom prípade, ak nemáte žiadne vlastné financie, tak sa pri hypotéke na pozemok postupuje tak, že ako zabezpečenie pre banku, založíte inú, už existujúcu nehnuteľnosť, napríklad rodičovský dom alebo byt. V tomto prípade viete získať hypotéku aj na celú hodnotu pozemku. Avšak, musíte podstúpiť riziko založenia domu, či bytu. 

Tip od odborníka: Vyberajte si takú banku, ktorá vám dokáže poskytnúť obe hypotéky, aj hypotéku na pozemok, a následne aj hypotéku na stavbu domu. Momentálne nie je možné mať vytvorenú pozemkovú hypotéku v jednej banke a stavebnú hypotéku v druhej, pretože stavba a pozemok sa nedajú oddeliť.

Hypotéka na pozemok a hypotéka na stavbu domu

Keď už máte schválenú hypotéku na pozemok a pozemok kúpený, je potrebné začať paralelne riešiť dve dôležité veci: stavebné povolenie na vašom pozemku a v prípade, že nemáte zdroje na stavbu, tak aj hypotéku na stavbu domu

V prvom rade je dôležité poznamenať, že pozemok bude chápaný ako nehnuteľnosť, až keď sa na ňom začne stavba domu. Preto, predtým ako požiadate o stavebnú hypotéku, musíte mať na pozemku vytvorené aspoň čiastočné základy domu, aby sa mohli dať zmerať geodetom a pozemok sa mohol zapísať do Listu vlastníctva ako rozostavaná budova. 

Ak už je základná doska a začiatky múrov vybudované (približná výška je 1,1 – 1,5 metra), môžete ísť do banky a podať si žiadosť o hypotéku na stavbu domu. Na jej žiadosť budete potrebovať 

  • doklady o príjme, 
  • geometrický plán,
  • právoplatné stavebné povolenie,
  • znalecký posudok rozostavanej nehnuteľnosti s jej budúcou hodnotou. 

Banka potom hodnotu skontroluje prostredníctvom svojho znalca (niektoré banky ponúkajú služby svojich znalcov, ktoré môžete využiť a tento krok preskočiť), podľa jeho posúdenia určí výšku sumy, ktorú vám preplatí a stanoví si podmienky čerpania jednotlivých častí hypotéky. 
Nakoniec, keď je váš dom hotový (a často už počas stavebných prác), je možné požiadať banku o preloženie záložného práva z nehnuteľnosti, ktorú ste dočasne založili na vašu vznikajúcu (alebo už hotovú) stavbu.

Hypotéka na pozemok s následnou hypotékou na stavbu domu sú považované  za najzložitejšie hypotéky. Preto na začiatok odporúčame konzultáciu s hypotekárnym poradcom, ktorý má prehľad vo všetkých dokumentoch a povinnostiach, ktoré musíte splniť, aby ste získali peniaze. Napíšte nám a naši hypotekárni špecialisti Vám poradia čo najskôr.

Prečítané 8834x 7 minút čítania