Chcete bývať vo vlastnom? Prečítajte si o podmienkach hypotéky pre mladých

Chcete bývať vo vlastnom? Prečítajte si o podmienkach hypotéky pre mladých

AKTUALIZOVANÉ: Hypotéky pre mladých na Slovensku sa od nového roka 2019 už neposkytujú. Ľudia do veku 35 rokov budú môcť požiadať o daňový bonus na zaplatené úroky. Bude vo výške 50% zo zaplatených úrokov, a maximálna suma je 400 eur ročne.


Máte stálu prácu, niečo sa vám podarilo už aj ušetriť a už vás nebaví zdieľaný podnájom s kamarátmi alebo prebývanie v detskej izbe u rodičov. Premýšľate, že je čas si nájsť niečo vlastné. Máme pre vás dobrú správu, vybaviť hypotekárny úver môže byť ešte jednoduchšie a výhodnejšie ako si myslíte.

Po pár rokoch platenia podnájmu si väčšina mladých ľudí uvedomí, že by bolo možno výhodnejšie nejaký byt si kúpiť. V mnohých prípadoch platí, že mesačná splátka hypotéky môže byť o dosť nižšia než mesačný nájom napríklad za jednoizbový byt. Rátajte však s tým, že okrem splátky budete platiť aj energie, poplatok do fondu opráv či iné pravidelné mesačné splátky. 

Vyberte si hypotéku výhodnú pre vás – hypotéku pre mladých

Odborníci vám určite dajú za pravdu, že ísť do vlastného je dobrá voľba z hľadiska investície aj vlastného komfortu. Finančne sa splácanie vlastného bývania výrazne vyplatí po niekoľkých rokoch. Ak vás v rozhodovaní brzdí len strach s vybavovania úveru, buďte pokojní, nie je to žiadna veda.

Banky v súčasnosti ponúkajú hypotekárne úvery s nízkym úrokom a mnohými výhodami ako je preplatenie ocenenia zakladanej nehnuteľnosti znalcom (zvyčajne sa cena za tento úkon pohybuje vo výške 100 až 200 eur) či odpustenie poplatku za vybavenie hypotéky. Viac o tom, ako si zvoliť, pre vás výhodnú hypotéku pre mladých si môžete prečítať v tomto článku. Špeciálne výhodné podmienky však platia pre žiadateľov do 35 rokov.

Namiesto príspevku daňový bonus

Od začiatku roka 2018 sú podmienky hypotéky pre mladých regulované zákonom. Banky už neposkytujú zvýhodnený úrok pre mladých žiadateľov, ale je tu možnosť uplatnenia si daňového bonusu vo výške 400 eur ročne po dobu piatich rokov. Na hypotéke tak môžete ušetriť až 2 000 eur. 

Bonus sa uplatňuje v daňovom priznaní alebo v ročnom zúčtovaní dane. Pokiaľ daň bude nižšia než bonus, daňový úrad alebo zamestnávateľ vám rozdiel doplatí. Daňový bonus si môžete prvý raz uplatniť za rok 2018, a to vo výške 50 % zo sumy úrokov zaplatených za uplynulý rok. S vybavením dokumentov vám banka pomôže, je povinná na konci každého roka vystaviť potvrdenie o tom, úroky v akej výške ste zaplatili. Práve z polovice tejto sumy si uplatníte daňový bonus.

Netýka sa len jednotlivcov, ale uplatniť sa môže aj v prípade párov alebo iných spoludlžníkov. Bonus si však môže uplatniť iba jeden. 

Podmienky hypotéky pre mladých všade rovnaké

Podmienky pre získanie daňového bonusu sú rovnaké vo všetkých bankách. Maximálna výška hypotéky, na ktorú sa môžete uplatniť daňový bonus  je 50 000 eur.  Žiadatelia musia byť vo veku 18 až 35 rokov. Na jeho vybavenie potrebujete zmluvu o úvere na bývanie a kupovaná nehnuteľnosť musí byť na Slovensku a musí byť určená na bývanie, ide teda o byt, dom, rekonštrukciu alebo výstavbu. 

Musíte však splniť aj podmienky týkajúce sa vášho príjmu. Priemerný mesačný príjem sa vypočítava z vašich skutočných príjmov, jeho výška môže byť maximálne 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy predchádzajúceho kalendárneho roka. V roku 2017 mala priemerná mesačná mzda výšku 954 eur. 

Napriek tomu, že hypotéka pre mladých má dnes všade rovnaké podmienky, niektoré banky poskytujú aj extra výhody pre svojich mladých klientov, napríklad jednorazový príspevok vo výške 200 eur pre klientov do 30 rokov. 
 

Prečítané 1533x 6 minút čítania