Ďalšie obmedzenie Národnej banky Slovenska je za dverami. Viete čo je DSTI?

DSTI

Od roku 2020 sa Národná banka Slovenska intenzívne pripravuje zaviesť novú zmenu pri posudzovaní úverov. Presnejšie, sprísniť existujúci parameter DSTI. Pri podrobnej analýze viacerých úverových prípadov sme zistili, že v budúcom roku ukazovateľ DTI, ktorý doteraz obmedzoval výšku poskytnutého úveru na osemnásobok ročného príjmu, stratí úplne svoje opodstatnenie a plne ho nahradí DSTI.

Čo to DSTI vlastne je ?

DSTI určuje, koľko percent z príjmu môže predstavovať súčet všetkých splátok úverov. Rátajú sa všetky existujúce úvery, bankové aj nebankové. Spadajú do toho hypotéky, spotrebné úvery, povolené prečerpanie na účte, kreditné karty, leasing a podobne.

Rezerva ktorá musí ostať po odpočítaní všetkých splátok je momentálne 20%, po novom však klientovi musí ostať 40%.

Jednoducho povedané, na splátky budete môcť použiť 60% svojho čistého príjmu.

Ako to bude vyzerať v praxi?

Zoberme si priemernú štvorčlennú rodinu, kde pracuje len muž (36. ročný), žena je na rodičovskej dovolenke s dvoma deťmi. Ich čistý príjem je 1.570€ vrátane rodičovského príspevku. Od toho však musíme odpočítať životné minimum na všetkých členov domácnosti, čo predstavuje 210,20€ na prvého člena domácnosti, 146,64€ na druhého člena domácnosti a 2x95,96€ na deti.

Takto sa dostaneme k základnej sume 1021,24€, teda súčet splátok všetkých úverov môže byť maximálne 60% z tejto sumy, čo je 612,74€.

Táto rodina si teda bude môcť zobrať úver v maximálnej výške cca 120.000€, pri úrokovej sadzbe 0,99%, oproti dnešným 150.000€. Pohrajte sa s našou kalkulačkou.

V prípade, že táto rodina kupuje nehnuteľnosť v cene 187.500€, tak dnes na dofinancovanie podľa LTV potrebuje 37.000€, ale v budúcom roku bude potrebovať  67.000€.

Z uvedeného príkladu vyplýva, že vaše predstavy o novom bývaní sa môžu v  budúcom roku veľmi rýchlo rozplynúť. Preto je teraz ten správny čas začať riešiť úver na bývanie. Vo výbere najvýhodnejšej hypotéky vám pomôžeme TU.

Prečítané 5347x 3 min čítania