Pravidlá refinancovania hypotéky či úveru

hypoteka.sk-refinancovanie hypoteky a uveru - pravidla podla specialistov

Ak dlhodobo splácate hypotéku, no nie ste spokojný s podmienkami jej splácania, výškou mesačnej platby alebo s poplatkami, siahnite po možnosti refinancovania hypotéky

Čo je refinancovanie hypotéky?

Refinancovanie hypotéky je prenos existujúcej hypotéky z jednej banky do druhej, ktorá vám ponúkne výhodnejšie a rýchlejšie splatenie úveru. Hlavnými dôvodmi pre prenos hypotéky je ušetrenie vyššej peňažnej čiastky na úrokoch a poplatkoch spojených s jej splácaním, získanie nižšej úrokovej sadzby, zmena výšky mesačných platieb, spojenie viacerých hypoték do jednej alebo možnosť jej celkového, predčasného splatenia.

Kedy je vhodné refinancovanie?

O hypotekárne refinancovanie si môžete požiadať kedykoľvek. Avšak je veľmi dôležité si uvedomiť, že ak je to počas fixačnej doby, nevyhnete sa vysokým poplatkom, či pokutám za predčasné splatenie hypotéky. Preto sa najčastejšie refinancovanie uskutočňuje na konci fixačnej doby úrokovej sadzby, kedy môžete hypotéku splatiť bez poplatkov. Tesne pred jej skončením vám banka ponúkne nové podmienky na ďalšie fixačné obdobie. Ak vám nevyhovujú, môžete pohľadať u iných bánk.

Na čo sa treba zamerať?

Mnoho ľudí sa rozhoduje iba na základe výšky úrokovej sadzby. Avšak toto je len jeden z parametrov, na ktorý by ste sa mali pozerať. Je tiež potrebné skontrolovať výšku mesačnej splátky, možnosti skrátenia či predĺženia doby splatnosti úveru, výšky poplatkov/nákladov na preplatenie hypotéky a sumu, ktorú by ste pri daných podmienkach mohli ušetriť.

Postup pri refinancovaní hypotéky

 • Začnite včas

Tak ako pri vybavovaní hypotéky bol potrebný určitý čas na jej požiadanie, vybavenie a schválenie, rovnako je to aj pri refinancovaní hypotéky. Podľa odborníkov, by ste mali začať približne 4 mesiace pred skončením vašej fixačnej doby.

 • Urobte si prieskum

Trh s bankami ponúkajúcimi refinancovanie hypoték je dostatočne veľký, aby ste si mohli vybrať ponuku, ktorá sa vám bude najviac hodiť ku vašej súčasnej situácii. Stanovte si preferované výhody a riaďte sa podľa nich. Oslovte banky a počkajte, čo vám ponúknu. Zo zákona sú banky povinné garantovať nové úrokové sadzby minimálne 2 mesiace pred ukončením fixačnej doby.

 • Pripravte si doklady

Na základe ponuky, pre ktorú sa rozhodnete, si pripravte potrebné doklady ako:

 1. Vyplnenú žiadosť o refinancovanie pre novú banku
 2. Pôvodnú hypotekárnu zmluvu (v prípade, že chcete refinancovaním splatiť viacero úverov naraz, tak treba všetky zmluvy)
 3. Doklady o príjme
 4. Znalecký posudok (mnoho bánk akceptuje posudky, ktoré sú staré až 5 rokov)
 5. Výpis z katastra nehnuteľností
 6. Aktuálnu výšku úverov potvrdenú pôvodnými inštitúciami
 7. Súhlas ku predčasnému splateniu hypotéky od banky alebo originálnej finančnej inštitúcie
 8. Doklad totožnosti

Každá banka vyžaduje iné dokumenty, preto je možné, že vo vašom konkrétnom prípade nebudete potrebovať všetky hore uvedené dokumenty.

 • Nezabudnite ani na svoju banku

Predtým, ako vymeníte svoju banku za novú, predložte jej získané ponuky od konkurencie. Banka, v snahe zabrániť strate klienta, vám môže ponúknuť rovnakú a niekedy dokonca ešte výhodnejšiu ponuku. V tom prípade vám stačí iba súhlasiť, a tak sa vyhnúť povinnostiam spojenými s prenosom do inej banky.

 • Poraďte sa s odborníkom

Proces refinancovania hypotéky nie je jednoduchý a preto, ak máte pochybnosti o správnom výbere novej ponuky, obráťte sa na hypotekárneho poradcu. Poradca sa v tejto oblasti vyzná a môže vám dať cenné rady, ktoré uľahčia celý proces vybavovania, komunikácie a administratívy s bankami.

Prečítané 2409x 5 minút čítania